Private penge – Hvad vil du have råd til ?
Webinar Den 25. januar kl. 14.30-16.00
Adjunkt Per Heiberg fra Egedal Gymnasium og HF har i samarbejde med fonden for Entreprenørskab udarbejdet forløbet – Private penge
Forløbet er bygget op om aktiviteter, fagmateriale og simulationer, så det er let at tilpasse til både A og B niveau samfundsfag. Udover fagfagligheden, så er der i forløbet et klart fokus på karrierelæring og innovative kompetencer. Forløbet baseres på egne erfaringer fra undervisning i samfundsfag samt test af forløbet på STX, HHX og HF hold i efteråret 2020.
Webinarets Indhold
- Kort præsentation af Taksonomi for entreprenørskabsundervisning v. Lars Frisdahl, uddannelseskonsulent ved Fonden for Entreprenørskab
- Præsentation af forløbet og intro til de forskellige moduler projektleder Adjunkt Per Heiberg, samfundsfag og erhvervsøkonomilærer ved Egedal Gymnasium og HF.
- Egen test af simulationen i break out grupper i zoom.
- Opfølgende diskussion og spørgsmål.
Forberedelse
- Se eventuelt side 12 og 17 i Taksonomi i Entreprenørskabsuddannelse , hvor de fire entreprenørielle dimensioner er udfoldet og kompetencemål er konkretiseret for ungdomsuddannelserne.
- Hav en sekssidet terning i nærheden.
- Skim lærervejledningen til K2 modulet(sendes pr. mail) inden webinaret.