IN ENGLISH     

Udbud af fondsmidler til grundskoleområdet

"Entreprenørskab er, når der bliver handlet på muligheder og gode ideer, og disse bliver omsat til værdi for andre. Den værdi, der skabes, kan være af økonomisk, kulturel eller social art."

Fonden for Entreprenørskab - Young Enterprise er omdrejningspunkt for udvikling af entreprenørskab i undervisningen på alle niveauer fra grundskole til de videregående uddannelser.

Det er vores mål at så mange som muligt deltager i entreprenørskabsundervisning i løbet af deres uddannelsesforløb. Derfor vil de projekter, der både arbejder med nye vinkler inden for entreprenørskab og inddrager flest mulige deltagere i form af elever/studerende eller lærer/undervisere blive prioriteret.
  
Læs om fokusområderne for forårets puljemidler her

Ansøgningsfristen er den 15. marts 2013 kl. 12.00

Nyheder


Fynsk glædesrus til DM i Entreprenørskab.

Elever fra Vesterdal Efterskole løb med førstepladsen ved DM i Entreprenørskab for grundskoler, også kaldet NextLevel, da der fredag den 24. maj blev uddelt priser til finaleshowet.

Danmarks mest socialbevidste elever

Det blev Herningsholm Gymnasium og teamet PHUS, som løb med hovedpræmien til Social Enterprise Programme. I konkurrencen dystede elevhold fra hele landet om at have den bedste iværksætteridé indenfor socialt iværksætteri.

Nyt studiebog-koncept løb med førstepladsen til DM

Teamet bag konceptet Onbooked, der er en online platform til leasing af- og abonnering på studiebøger, blev belønnet med førstepladsen ved DM i Entreprenørskab – Start Up Programme.

Flot hæder til Erhvervsakademi Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus har vist, at de år efter år formår at udvikle deres egen tilgang til entreprenørskabsundervisning og blev derfor d. 16. maj hædret med prisen ”Årets entreprenante uddannelsesinstitution i Start Up programme”. Prisen blev overrakt af Morten Østergaard ved DM i Entreprenørskab, Start Up Programme, for videregående uddannelser i Børssalen i København.

Oplev finalen i DM i Entreprenørskab

Den 16. maj er der DM i Entreprenørskab - Start Up Programme. Uddannelsesminister Morten Østergaard vil bl.a. være til stede for at være med til at fejre og opleve de studerendes hårde arbejde.

Læs mere